W minioną środę (11 października 2017 r.), w ramach projektu „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II”, wspaniała grupa Młodzieży z Pedagogami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie wzięła udział w kolejnej propozycji naszego przedsięwzięcia. Był nim wyjazd do Muzeum św. Brata Alberta w podkrakowskiej Igołomi. To wyjątkowy przystanek na trasie naszej podróży do miejsc związanych z życiem Adama Chmielowskiego - świętego Brata Alberta.

Obiekt znajduje się przy Domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługującym Ubogim, na miejscu domu (nr 53), w którym 20 sierpnia 1845 r. o godzinie 5 rano urodził się Patron 2017 roku. Znajdowało się tam przed laty tzw. osiedle celne. Naczelnikiem Komory Celnej I Klasy (w której czuwano nad handlem pomiędzy Królestwem a Galicją) był wówczas ojciec przyszłego Świętego, Wojciech Chmielowski. 

Muzeum jest dziś odnowione, ma nowoczesny charakter i podzielone zostało na dwie części. W częśi audiowizualnej m.in. obejrzeliśmy kilka filmów poświęconych życiu i działalności Adama Chmielowskiego oraz umieszczony w gablocie typowy albertyński habit, taki jaki niegdyś nosił Brat Albert. Część drugą ekspozycji stanowi zaaranżowane wnętrze pokoju/mieszkania rodziny naczelnika komory celnej z czasów zaboru rosyjskiego oraz rekonstrukcja gabinetu urzędnika.

Warto przypomnieć, że w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Igołomi Adam Bernard Chmielowski został ochrzczony sześć dni po swoich narodzinach. Przypomina o tym wyjątkowy eksponat wystawy: kopia wpisu z księgi metrykalnej igołomskiej parafii, świadectwo Chrztu Świętego.

Ważnym punktem naszej wyprawy, w której przez cały czas towarzyszyła nam Pani tłumacz języka migowego, była modlitwa w Kaplicy Domu Zakonnego, a po niej krótka prelekcja poświęcona współczesności, misji i działalności podejmowanej przez Siostry i Braci Albertynów. Naszymi przewodniczkami były niezastąpione Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Projekt „Jan Paweł II i Brat Alert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”

Opracowanie i zdjęcia: Dominika Jamorozy

kultura dostepna

 

 

Newsletter

Zapisz się
do góry