Tam za Alpami słuchał będę w duchu bicia dzwonów wzywających do modlitwy, zwłaszcza na "Anioł Pański", i równocześnie słuchał będę bicia serc moich rodaków.

Jan Paweł II

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego.

Podczas ostatnich Światowych Dni Młodzieży niemal w zupełnym milczeniu przebiegała papieska wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Ojciec Święty Franciszek przeszedł przez bramę główną obozu z napisem „Arbeit macht frei”. Następnie zatrzymał się na placu apelowym, gdzie modlił się przez kilkanaście. Przed odejściem ucałował drewniany słup szubienicy znajdujący się na placu apelowym, po czym przejechał pod Blok 11.

Benedykt XVI to kolejny papież, który 28 maja 2006 roku odwiedził to miejsce kaźni. Ojciec Święty także zatrzymał się przed obozową bramą, następnie udał się do bloku 11 i pod ścianę straceń, gdzie oddał się cichej modlitwie. Spotkał się tam z byłymi więźniami obozu. Następnie udał się do celi św. Maksymiliana Kolbe. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie zorganizowane przez tamtejsze Centrum Dialogu i Modlitwy, a następnie przejazd na teren obozu w Birkenau, gdzie odprawiono nabożeństwo w obecności m. in. przedstawicieli Katolików, Romów, Kościoła prawosławnego, Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Jan Paweł II odwiedził były hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski – 7 czerwca 1979 r. Przekroczył słynną bramę obozową z napisem „Arbeit macht frei” nawiedził celę śmierci, w której zginął św. Maksymilian Maria Kolbe, złożył wieniec i modlił się na dziedzińcu Bloku 11, na którym rozstrzeliwano więźniów. Ojciec Święty modlił się także za członków zaprzyjaźnionej z Wojtyłami rodziny Klugerów, którzy zginęli w tym obozie.

 

opr. B. Munk

fot. G. Gałązka

Newsletter

Zapisz się
do góry