7 listopada 2018 roku w Kinie Kijów.Centrum miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu „Polonia Libre – droga do wolności”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizatorem projektu był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie oraz Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej.

Spotkanie rozpoczął Pan Paweł Nowak z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, który podsumował projekt oraz pracę młodzieży. Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała wykładu Pana Macieja Mieziana z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który bardzo ciekawie opowiedział o procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, skupiając się na historii Krakowa.

Po prelekcji zaproszono na scenę Przewodniczących Komisji dwóch sejmów ustawodawczych, które w sobotę 27 października, podczas swoich obrad opracowały i uchwaliły teksty deklaracji niepodległości i nowych konstytucji. Po odczytaniu treści konstytucji zostały one uroczyście przyjęte poprzez aklamację.

Spotkanie zakończył seans filmu „1920 Bitwa Warszawska”.

Pragniemy serdecznie podziękować uczniom oraz nauczycielom za wielkie zaangażowanie w projekt oraz przygotowanie merytoryczne.

Honorowym Patronatem Projekt „Polonia Libre – droga do Wolności” objęli:
- Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa
- Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski
- Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider
- Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek

Patronami medialnymi zostali: Radio Kraków, TVP Kraków oraz portal franciszkanska3.pl

 

Fot. Architekci Marzeń

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

niepodlegla logo pl

pasek logo PL

Newsletter

Zapisz się
do góry