Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

Jan Paweł II

Zapraszamy do naszego projektu:

Kuchnie świata – przy wspólnym stole


Jeżeli chcesz poznać tradycyjne potrawy różnych społeczności, a do tego jesteś miłośnikiem dobrego jedzenia, to ten projekt jest dla Ciebie  Pokażemy nie tylko bogactwo kulinarne różnorodnych kultur i narodów, ale przede wszystkim skupimy się na „byciu razem”. Zasiądziemy przy wspólnym stole, aby poznać siebie nawzajem i poznać dania z całego świata. 

„Bacz, aby drzwi twego domu nie były zamknięte wtedy, kiedy siadasz do stołu” - możemy przeczytać w Talmudzie. Bądź gościnny, bo gościnność to przecież bezinteresowna życzliwość okazywana każdemu przybywającemu. Taka postawa jest jedną z najbardziej wartościowych zasad wobec drugiego człowieka. Z gościnnością wiąże się także wspólne spożywanie jedzenia, które w wielu kulturach jest podstawowym sposobem manifestowania więzi międzyludzkich i tworzenia granic kulturowych, a zarazem formą okazywania hojności . Stół to szczególne miejsce w domu. Gromadzimy się przy nim podczas wspólnych posiłków, tu spotykamy się ze swoimi bliskimi, tutaj również przyjmujemy gości. Stół jednoczy, jest symbolem wspólnoty i otwartości.

Zapraszamy do wspólnego poznawania potraw świata, a także tradycji, zwyczajów i obyczajowości związanych z kulturą stołu w różnych krajach i społecznościach. Na początek przybliżymy kuchnię kaszubską, kuchnię śląską, kuchnię Ziemi Krośnieńskiej, kuchnię prawosławną oraz kuchnię żydowską. Przedstawimy przepisy z różnych stron świata oraz tradycje i ciekawostki związane z daną wspólnotą. Dowiemy się także, jakie potrawy preferował Ojciec Święty Jan Paweł II.
Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu materiałów merytorycznych, filmowych i fotograficznych do projektu składamy redakcji cerkiew.pl; serwisowi internetowemu "Kuchnia Śląska"; placówce kultury Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej; Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków); Ośrodkowi Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Żelistrzewo oraz uczestnikom VI edycji projektu „Oblicza Dialogu” (hasło: „Przy wspólnym stole. Obrzędy i tradycje kulinarne w różnych kulturach i religiach.”)

Zaglądajcie na naszą stronę projektu, ponieważ nieustająco dodawać będziemy nowe przepisy i nowe informacje!!!!

Newsletter

Zapisz się
do góry