Pierwszą i podstawową komórką ekologii ludzkiej jest rodzina, w której człowiek otrzymuje pierwsze i decydujące wyobrażenia związane z prawdą i dobrem, uczy się, co znaczy kochać i być kochanym, a więc co konkretnie znaczy by osobą.

Jan Paweł II

Dzień 2 sierpnia uchwałą Sejmu RP ustanowiony został Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. Parlament Europejski uznał go za Dzień Pamięci o Holocauście Europejskich Romów.

Dzisiejsze uroczyste wydarzenia związane były z 78. rocznicą likwidacji tzw. obozu Romów (Zigeunerlager) w Auschwitz-Birkenau. W komorach gazowych zamordowano wówczas 2897 Romów. Podczas II wojny Niemcy zgładzili ok. 500 tysięcy europejskich Romów i Sinti, w tym ok. 23 tys. w Auschwitz. Niemcy rozpoczęli eksterminację Romów już w 1941 roku. W grudniu 1942 r. zwierzchnik SS Heinrich Himmler rozkazał, by Sinti i Romowie z Rzeszy i terenów okupowanych zostali osadzeni w obozach koncentracyjnych. Do Auschwitz II-Birkenau Niemcy deportowali ludzi z czternastu państw. Zagładę Romów określa się językiem społeczności jako „ Porajmos” (pochłonięcie. Tegoroczne spotkanie na terenie Birkenau (Brzezinki) zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Romów w Polsce. Obecni byli członkowie mniejszości romskiej z kilkunastu krajów, przedstawiciele władz Polski, przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, duchowni oraz dyplomaci.

 

Newsletter

Zapisz się
do góry