Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże, owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

Jan Paweł II

23 czerwca 2013 w obecności Episkopatu Polski zostanie poświęcony Kościół bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!”. Uroczystość będzie połączona z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza.

Przed dwoma laty Błogosławiony Jan Paweł II symbolicznie powrócił do Krakowa w znaku relikwii krwi, które zostały uroczyście wprowadzone do Sanktuarium w Centrum „Nie lękajcie się!”. Od tamtej pory wierni modlą się przez wstawiennictwo polskiego Papieża w Kościele Relikwii, a już wkrótce w Kościele górnym, który zostanie poświęcony w niedzielę 23 czerwca.

W uroczystej Mszy św. o godz. 10 wezmą udział biskupi, arcybiskupi i kardynałowie zgromadzeni na 362. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W tym dniu będziemy także dziękować za ważne dla Kościoła krakowskiego jubileusze.
Wydarzeniu towarzyszyć będą obchody 50-lecia kapłaństwa kardynała Stanisława Dziwisza, biskupa Jana Zająca i biskupa Tadeusza Rakoczego oraz 25. rocznicy sakry biskupiej kardynała Kazimierza Nycza i biskupa Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich będzie obchodził biskup Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa uczci biskup Damian Muskus OFM.
Górna część świątyni bł. Jana Pawła II powstaje na planie ośmioboku. Zastosowane przy budowie kościoła rozwiązania zbliżają go do stylu architektury Rzymu i Krakowa.
W wykończeniach wnętrza dominuje kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m. in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.
Do kościoła prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające postać bł. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez Niego na ołtarze.
Kościół bł. Jana Pawła II zostanie udostępniony wiernym od dnia poświęcenia, po uroczystej Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski oraz gości z kraju i z zagranicy.

W godzinach popołudniowych (godz. 12.00-18.00) uczestnicy uroczystości są zaproszeni na Piknik Rodzinny organizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego w ramach III edycji Małopolskich Dni Jana Pawła II. W programie imprezy przewidziano koncerty zespołów muzycznych, pokazy jednostek Policji, Straży Pożarnej, Wojska oraz Służby Medycznej, a także wiele atrakcji dla dzieci.

Około południa zaplanowano poświęcenie Muzeum Jana Pawła II w budynku „Veritas”, gdzie mieści się siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną pamiątki i osobiste przedmioty Ojca Świętego.

Na placu przed Centrum odbędzie się również pokaz samochodów, którymi podróżował Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pontyfikatu. Zainteresowani będą mieli okazję wsiąść do prezentowanych pojazdów i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W ciągu dnia udostępniona będzie wystawa fotograficzna pt. „Budujemy Dom Jana Pawła II” przedstawiająca historię budowy Centrum.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 roku przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 roku na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły.

W pierwszym etapie inwestycji, obok Kościoła dolnego powstały dwa inne obiekty: Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II - obecna siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Zakończenie prac w Kościele górnym wpisuje się w drugi etap inwestycji, który obejmuje budowę Muzeum Jana Pawła II i wieży widokowej. W przyszłości powstaną kolejne obiekty: Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjne i Rehabilitacyjne oraz hotel.

 

Żródło: janpawel2.pl

Newsletter

Zapisz się
do góry