Nie można żyć tylko na próbę, nie można umierać tylko na próbę. Nie można kochać tylko na próbę, przyjmować tylko na próbę i na czas człowieka.

Jan Paweł II

"Taki mały, taki duży może świętym być " - tak śpiewali uczniowie zgromadzeni w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Wczoraj odbył się tam uroczysty finał I Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficzno - Literackiego pod hasłem "Korowód Świętych".
Konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Polskich Noblistów w Krakowie odbył się pod honorowym patronatem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Wydziału Katechetycznego Kurii w Krakowie.

Do Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach przybyli liczni święci i błogosławieni. Był m.in. św. Franciszek, św. Rita, św. Weronika, św. Jadwiga czy św. Maksymilian Maria Kolbe. Każdy w stroju z epoki i nieodłącznym atrybutem. Pod Wawel zaprosili ich pedagodzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr  4 im. Polskich Noblistów na krakowskim Prokocimiu.
- Korowód Świętych najpierw był akcją, którą przeprowadzaliśmy w naszej szkole, trochę na przekór halloweenowym wariactwom, które odbywają się już od jakiegoś czasu.  Jako pedagog chciałam propagować raczej tradycje polskie, stąd wspólnie z katechetką Wiolettą Oświecińską-Szwej wpadłyśmy na pomysł przemarszu dzieci przebranych za świętych -  mówi polonistka Katarzyna Niedziewicz - Sarba.
W  trakcie takiego korowodu uczniowie nie tylko przebierają się za wybranego świętego, ale również opowiadają o nim swoim kolegom i koleżankom. Swoje występy najmłodsi często dokumentują, m.in. z takich reportaży narodził się pomysł ogólnopolskiego konkursu fotograficzno–literackiego.
- Pomysłowość młodych naprawdę nie zna granic, prace pisemne i fotoreportaże są naprawdę wspaniałe. Nadesłano ich ponad 500. Jury miało więc ogromny problem, by wybrać te najlepsze, dlatego oprócz samych uczniów, postanowiliśmy nagrodzić również szkoły, które brały udział w konkursie - zdradza Katarzyna Niedziewicz–Sarba.
Pomysłowi od samego początku przyklasnęła dyrektor szkoły - Maria Kurcz, która bez wahania zgodziła się na „święte” patrole po szkolnych korytarzach. - Patrzę dziś z wielkim podziwem zarówno na uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Święci często się powtarzają, więc znajomość ich postaci, ich dokonań była dla mnie naprawdę imponująca - mówi z dumą Pani Dyrektor.
W rolę świętych ochoczo wcieli się również sami uczniowie. Poszczególnych patronów losowały całe szkoły. Nierzadko byli to święci nieco mniej znani jak choćby włoska męczennica Maria Goretti.  "Wcześniej nic nie wiedziałam o tej świętej,  teraz zto sie zmieniło. Jest w tym zarówno trochę zabawy jak i edukacji, poza tym odrywamy się od wszystkich testów gimnazjalnych" – uśmiecha się Kaja Matusik z Gimnazjum nr 4.
Sporym powodzeniem wśród młodych cieszyła się również św. Rita - patronka spraw trudnych i beznadziejnych, czczona na krakowskim Kazimierzu. Szczególnie upodobała ją sobie Kinga Zając uczennica Szkoły Podstawowej  im. św. Kingi w Popowicach. - Bardzo spodobał mi się  jej życiorys i to, że już za życia czyniła cuda. W ogóle taki konkurs to bardzo fajny pomysł, poza tym bardzo lubię robić zdjęcia - mówi 13-latka.
Prawdziwą furorę na gali zrobił laureat 1 miejsca w kategorii SP - Dominik Bień ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu, wcielający się w rolę św. Maksymiliana Marii Kolbego, który z rozbrajającą szczerością tłumaczy, że postać słynnego męczennika wybrał dlatego, że na innego świętego był po prostu... za chudy.
- Tak naprawdę święci to ludzie, którzy pokazują nam jak żyć i którzy starali się być wspaniali. Oni też mogą to robić, ci młodzi ludzie, którzy teraz podziwiają to, co pokazują media i ulica, czyli wartości ulotne. Jako nauczyciele czujemy się zobowiązani do tego by pokazać im, że istnieje coś więcej niż tylko ładny taniec, śpiew czy ciuszek - kończy Katarzyna Niedziewicz–Sarba.
W sumie w konkursie wzięło udział ponad 450 uczestników z całego kraju.

Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach:

Szkoła Podstawowa

klasy 1-3

I miejsce Alicja Czechowska, klasa 1 Szkoła Podstawowa nr 148 w Krakowie

II miejsce Karolina Dudek, klasa 3 Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach

klasy 4-6

I miejsce Dominik Bień, klasa 4 Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Zalasiu

II miejsce Lidia Gąsowska,  klasa 4 Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie

III miejsce  Kinga Zając, klasa 6 Szkoła Podstawowa im. św. Kingi w Popowicach

Gimnazjum

I miejsce Adrianna Bielecka, klasa III Gimnazjum nr 4 w Tarnowie

II miejsce Monika Konrad,  klasa III Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Krakowie

Karolina Rapacz, klasa III Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Zalasiu

III miejsce Agata Filipowicz, klasa III Gimnazjum nr 4 w Tarnowie

Dyplomy uznania dla szkół:

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Ostrowcu Świętokrzyskim

Szkoła Podstawowa w Będkowicach

Szkoła Podstawowa w Woźnikach

Szkoła Podstawowa nr 1 w Spytkowicach

Gimnazjum nr 1 w Spytkowicach

Szkoła Podstawowa nr 55 w Krakowie

Szkoła Podstawowa im. Jana Kasprowicza w Krakowie

Społeczne Gimnazjum w Opaciu

Społeczne Gimnazjum Sportowe w Krakowie

Gimnazjum im. Królowej Apostołów w Krakowie

Gimnazjum nr 4 w Tarnowie.

 

Fot.: K.Petela

Autor: M.Henkel

Newsletter

Zapisz się
do góry