Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

Jan Paweł II

W filmie „Solidarni” wracamy do źródeł idei Solidarności, do Polski roku 1980. Czym była Solidarność, z czego się zrodziła, z jakiego buntu, przeciw czemu był ten bunt? Udało się czy się nie udało zrealizować przez lata marzenie o „Rzeczypospolitej Solidarnej”? Wracać stale aktualne kwestie: godności człowieka pracy, sprawiedliwości, mądrego korzystania z daru wolności, zaufania społecznego, niezbędnego by naród mógł żyć.

Interesuje nas nade wszystko współczesność. Co to znaczy być solidarnym dzisiaj? W jaki sposób w dobie wszechobecnej konkurencji i wyścigu szczurów, gdzie dojrzałość pojmuje się jako całkowitą niezależność od innych ludzi, realizować postulat „jedni drugich brzemiona noście”? Papież powiada tak: „Wówczas stał przed nami problem odkrycia wolności, dziś opatrzność stawia przed nami nowe wyzwanie, miłować i służyć”.

W filmie wystąpili działacze opozycji antykomunistycznej: prof. Karol Modzelewski i Adam Borowski, historyk Kościoła ks. biskup prof. Grzegorz Ryś i socjolog prof. Piotr Sztompka. Narracja filmu w całości oparta jest na tekstach Jana Pawła II.

Produkcja TOProduction na zlecenie Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Scenariusz: Iwona Meus-Jargosz. Reżyseria: Piotr Jaworski.

 

Newsletter

Zapisz się
do góry