16 października o godz. 17.00 w 34 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową przed Pałacem arcybiskupów krakowskich odbył się koncert wybitnego polskiego muzyka, Stanisława Soyki, któremu towarzyszył SOYKA KWINTET. Na scenie pojawili się stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i ks. bp Jan Szkodoń.

W 2001 r. Stanisław Soyka zwrócił się ku muzyce religijnej i wydał płytę Polskie pieśni wielkopostne. W 2003 r. postanowił uczcić 25-lecie pontyfikatu papieża Jana Pawła II i wydał płytę z utworami, które skomponował do jego poematu Tryptyk rzymski. Wystąpił nawet w Watykanie na koncercie z okazji imienin papieża Jana Pawła II, śpiewając przed nim część z nich. Album z tym materiałem został nagrodzony statuetką Fryderyk za najlepszy album 2003 r. z muzyką poetycką i zdobył status „Złotej Płyty”.

W kwietniu 2011 r. artysta wydał album W blasku światła, z muzyką do poematów Jana Pawła II, nagrany wspólnie z Andrzejem Piasecznym. Muzykę obok Stanisława Soyki skomponował też Seweryn Krajewski.

Organizatorem koncertu był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Fot. S. Proszek

 

Newsletter

Zapisz się
do góry